چگونه بهره وری کارمندان را افزایش دهیم؟

چگونه بهره وری کارمندان را افزایش دهیم؟

با شروع کرونا نحوه انجام و سبک کارها تغییر کرد و با آموختن مهارت‌ های جدید و جایگزین کردن آن با مهارت های قبلی کارمندان یک استراتژی کوتاه ‌مدت برای رشد یا تقویت عملکرد شرکت تبدیل گردید. با آزمون و خطا و بر حسب تجربه شرکت‌ها به این نتیجه رسیدند که با سرمایه ‌گذاری روی مهارت‌ها  عملکرد کارمندان خود را افزایش دهند و اعتماد به نفس آنها برای انجام دادن کارهایشان نیز بیشتر می شود با ما در این مقاله همراه شوید تا در زمینه ” چگونه بهره وری کارمندان را افزایش دهیم؟ ” بیشتر آشنا شوید.

سازمان ها امروزه چه اهدافی را دنبال می کنند؟

با این حال، امروزه شرکت‌ هایی که ‌دنبال حفظ کارمندان خود هستند در زمان « استعفای بزرگ » یا همان استعفای دسته جمعی تعداد زیاد و بی سابقه از کارمندان در سال ۲۰۲۱، نیاز خواهند داشت که با عملکرد بهتری در مدت زمان کوتاهی به حرکت خود ادامه دهند. برای بالا بردن مهارت نیاز به سرمایه گذاری بلند مدت روی کسب دانش، تقویت مهارت ها و شایستگی ها خواهند داشت.

تا به کارمندان این فرصت را بدهد که در حوزه کاری خودشان پیشرفت زیادی کنند، این در حالتی است که کارمندان با تشویق، مجاب شوند تا از فرصت های پیش رو برای تقویت و افزایش مهارت های حوزه فردی و حرفه ایی خود نهایت استفاده را ببرند تا هم نرخ تعامل و هم مدت زمان ماندگاری آنها در شرکت بالاتر رود.

چگونه بهره وری کارمندان را افزایش دهیم؟

کارمندان چه مطالباتی از سازمان های خود دارند؟

کارمندان خواهان آگاهی پیدا کردن از فرصت های شغلی در آینده هستند تا بر این اساس بدانند که برای رسیدن به این فرصت ها باید چه توانایی ها و شایستگی هایی را فرا بگیرند. با توجه به اینکه کرونا باعث شده که عموم مردم به دنبال اولویت های شخصی و حرفه ایی خود باشند و بخاطر اینکه شرکت ها نمی توانند به سوالات افراد به درستی پاسخ دهند استعدادهای زیادی را از دست خواهند داد.

با توجه به این توضیحات برنامه ریزی برای آموزش و یادگیری و افزایش توانایی های کارمندان کاری ظریف و پیچیده خواهد بود و اغلب اوقات به دلیل اینکه کارمندان دنبال یادگیری بیشتر هستند و به صورت هدفمند نمی دانند که به چه نوع مهارت ها و توانایی هایی نیازمندند.

به همین خاطر سوالی که رهبران و مدیران منابع انسانی باید جواب دهند این خواهد بود که چطور باید برنامه بالا بردن توانایی ها و مهارت های مورد نیاز کارمندان را تشخیص دهند و اقدامات لازم را برای اجرای آن انجام دهند کارمندان خود را به سطحی از توانایی برسانید تا افسار رسیدن به موفقیت را در دست بگیرند.

یکی از مهم ترین اقدامات هوشمندانه سازمان ها که باید انجام دهند چیست؟

از استراتژی ها و هوشمندانه ترین اقداماتی که یک شرکت به راحتی می تواند در دستور کار قرار دهد: استخدام کرن افرادی است که از مهارت های گوناگون برخوردارند و تنها به یک مهارت بسنده نمی کنند و در صورت نیاز به هر تغییری خود را با شرایط موجود منطبق خواهند کرد چیزی که این تیپ کارمندان نیاز دارند این است که چگونه می توانند رشد کرده و برای رشد به چه ابزارهایی نیاز خواهند داشت.

چگونه بهره وری کارمندان را افزایش دهیم؟

یک مثال عملی از شرکت سنگیج گروپ برای حفظ کارمندان خود

در شرکت سنگیج گروپ که در سراسر دنیا بیش از ۴هزار کارمند دارد، شغل ‌ها متعلق به کارمندان است، و مدیران این شرکت کاری که انجام می دهند این است که شرایط را برای توانمند سازی این کارمندان مهیا می کنند. رهبران و مدیران ارشد این شرکت همکاری خوبی را با هم دارند تا بتوانند ارتباط بهتری بین سلایق شخصی کارمندان با وضع موجود سازمان و اهداف مد نظر برقرار نمایند تا به هماهنگی کاملی برای افزایش سطح مهارت های کارمندان داشته باشند.

برای این موضوع اولین کاری که می کنند این است که شرایطی را به وجود می آورند تا کارمندان بتوانند احساسات، اهداف، خواسته ها و افکارشان را به راحتی بیان کنند این سازمان به مدیران خود آموزش داده تا هر هفته برای کارمندان خود جلسه خصوصی تشکیل داده و با آنها در این موارد صحبت نمایند در این جلسات کارمندان درباره نیازها و اهداف، علایق شغلی،‌ خواسته ‌های خود صحبت می کنند تا در زمان مناسب، مدیران بتوانند از آن‌ها حمایت و پشتیبانی کنند. برای مثال آنها را با معرفی کردن و وارد کردن درپروژه های جدید محک می زنند.

استراتژی موفق بیمه جان هنکاک در سازمان خود

شرکت بیمه جان هنکاک یک مرکز آموزش آنلاین خودآموز به نام مرکز پیگیری یادگیری که دوره‌های متفاوتی را برای رشد شخصی و حرفه‌ ایی کارمندان خود برگزار می کند.

این در حالی است که مدیران به کارمندان زیر مجموعه خود پیشنهاد می دهند تا با توجه به اهداف سازمانی یا فعالیت ‌های پیش ‌بینی شده در سازمان در کدام یک از این دوره ها شرکت نمایند. البته کارمندان این سازمان مختار هستند که در هر دوره ایی که دوست دارند شرکت کنند و هیچ محدودیتی برای حضور در دوره ها ندارند و می توانند در ازای گرفتن حقوق دو روز در ماه را در شیفت بعد ازظهر حضور پیدا کنند.

مطابق گزارشی که این شرکت ارائه داده است، کارمندان تنها در ماه اکتبر ۲۰۲۱ در حدود دوازده هزار ساعت را برای شناخت فردی و افزایش مهارت هایشان زمان صرف کرده اند.

چگونه بهره وری کارمندان را افزایش دهیم؟

درباره آثار و نتایج ایده ها اطلاع رسانی کنید:

اگر کارمندان با شما درباره خواسته‌هایشان گفتگو می کنند و شما پاسخ مناسبی برای آنها نداشته باشید نمی‌توانید آن‌ها را بخاطر اینکه سازمان شما را ترک می کنند شماتت کنید. برای همین منظور شما باید از کارمندانتان این سوال را بپرسید که نظر خود را درباره افزایش توانایی ها و مهارت هایشان چیست؟

زیرا این مسئله بسیار مهم است که ایده هایی که کارمندان دارند به کجا منتهی می شود و موضوعی که بسیار مهم تر است این است که برای کارمندان مهم است که شما به عنوان یک رهبر و مدیر عامل آیا از ایده هایشان استفاده می کنید یا خیر!

یکی از وظایف مهم رهبران برای رسیدن به اهداف سازمانی

رهبران سازمان باید همواره مباحثی که در آزمون ها و نظرسنجی ها همواره تاکید و تکرار می شوند را شناسایی و جمع آوری نمایند تا بتوانند به واسطه آنها برنامه ریزی کرده  و برای افزایش میزان توانایی ها و مهارت ها برای پیشبرد اهداف سازمانی و افزایش رشد استعدادها نحوه اجرا و زمان برگزاری مشخص شود.

سازمان مدیکوس با دارایی به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار و داشتن ۲۱۵ کارمند، اگر نرخ ریزش کارمندان بالا رود می تواند به سازمان ضررهای جبران ناپذیری وارد نماید و بر حسب تجربه این سازمان در یک بخش خاص از سازمان اگر تعداد کارمندان استعفا دهنده افزایش یابد به سرعت تیم توسعه و یادگیری وارد عمل شده و عللی که باعث انصراف کارمندان از ادامه کار با این سازمان شده را تحقیق و جمع آوری می نماید.

با تشکیل کارگروهی فرصت های موجود را شناسایی و برنامه ایی برای آموزش و تقویت میزان مهارت و توانایی های کارمندان خود برگزار می کند تا تجربه کارمندان خود در این زمینه را بهبود ببخشد.

چگونه بهره وری کارمندان را افزایش دهیم؟

با ترسیم یک نقشه راه به کارمندان خود کمک کنید

با برنامه ریزی و قرار دادن تقویم آموزشی برای افزایش مهارت ها و توانایی های کارمندان، سازمان ها این موقعیت را دارند که پرسنل کاری چند بعدی و متعادل را تربیت کنند.

در برخی مواقع به دلیل نداشتن پایانی مشخص و طولانی شدن دوره های آموزشی، کارمندان از میزان کارایی خود مطلع نیستند و این اوضاع باعث نا امیدی و دلسردی آنها می شود. علاوه بر این، فرصت های شغلی برای بالابردن ردیف شغلی کارمندان بسیار محدود است، و همین امر موجب می شود که پس از گذراندن دوره آموزشی توسط کارمندان، پاداش هایی در نظر گرفت. به همین دلیل بهتر است یکسری سنجه ها در طول مسیر آموزش برای کارمندان در نظر گرفت تا کارمندان از میزان کارایی و عملکرد خود مطلع شوند و در پیشرفت و پیشبرد اهداف گام های استوارتری را بردارند.

چرا کارمندان می خواهند کسب و کار شما را ترک کنند؟

تحقیقات نشان می دهد دلیل اصلی این کار  بی توجهی و انتظارات غیر منطقی رهبران است.

در ادامه به ۵ روش برای حفظ استعداد شما در این زمینه می پردازیم.

  • انعطاف پذیر باشید

چرا که کارمندان به زندگی کاری متعادل اهمیت می دهند

  • برای بازی حقوق پرداخت کنید

پرداخت حقوق باید برای اینکه چرخه ای زندگی کارمندان را تامین کند باشد، نه فقط به پر شدن حساب های بانکی آنها انجامد.

  • محل کسب و کار خود را دلچسب کنید

به نظرات کارمندانتان گوش کنید و به مشکلات آنها رسیدگی کنید

  • چیزی فراتر از مسائل مالی

کارمندان خریدار فرهنگ بالاتری در کسب و کار هستند

  • متفاوت باشید

با جذب استعدادهای جدید و دادن امتیازات منحصر به فرد، آنها را  نگهداری کنید.

چگونه بهره وری کارمندان را افزایش دهیم؟

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در مقاله چگونه بهره وری کارمندان را افزایش دهیم؟ به مباحث بسیار مهمی که رهبران و مدیران عامل سازمان ها باید در دستور کار خود قرار دهند را با هم بررسی کردیم و با مثال عملی از سازمان های موفق جهان روند اجرایی این مباحث را ملموس تر کردیم تا شما هم به عنوان رهبر سازمان خود بتوانید از این آموزه ها نهایت استفاده را داشته باشید و در انتهای مقاله به بررسی دلایلی که باعث ریزش کارمندان سازمان می شود به صورت مختصر اشاره کردیم.

در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب خود را درباره روند آموزش و یادگیری کارمندان در سازمان خود را در قسمت نظرات به ما به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

منابع:

https://hbr.org/2022/01/how-to-build-a-successful-upskilling-program

https://www.instagram.com/p/CeGnFwhuQGH/

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *