ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

کریپتو کارنسی یا ارز دیجیتال، بازاری که در یک ساله اخیر مخاطبین بسیاری را به خود جلب کرده است. اما با وجود این افراد بسیاری آگاهی کافی یا حداقل نسبی را نسبت به موضوع ارز دیجیتال ندارند. در این مقاله به بررسی مبحث ارز دیجیتال می پردازیم.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز در واقع یک نوع پول است اما با ماهیت متفاوت. ارز دیجیتال روی بستر بلاکچین و به صورت غیر متمرکز فعالیت می کند. نحوه انتقال و ذخیره رمز ارز، ارز دیجیتال الکترونیکی است و مبنای صفر و یکی دارد.

غیر متمرکز بودن رمز ارز یعنی این که برای خرید و فروش این ارزها نیازی به واسطه نیست و این انتقال بصورت الکترونیکی و بدون واسطه صورت می گیرد.

برای اینکه انتقال رمز ارز بصورت غیر متمرکز باشد از سیستم رمز نگاری در ان استفاده می شود.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال در واقع همان پول فیزیکی است که در بستر دیجیتال قرار داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال برای خرید آنلاین و یا جابجایی و انتقال پول شما از ارز دیجیتال خود استفاده میکنید.

ارز دیجیتال چیست؟

تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارز چیست؟

رمز ارز درواقع نوعی ارز دیجیتال است که به صورت غیر متمرکز و به صورت رمز نگاری شده می باشد. در حال حاضر اکثر مردم ارز دیجیتال را رمز ارز تلقی می کنند که در واقع این یک غلط مصطلح می باشد.

در ادامه متن نیز هر جا با کلمه ارز دیجیتال مواجه شدید منظور همان رمز ارز می باشد.

ارز دیجیتال، رمز ارز نیست بلکه همانطور که در ابتدای این سر فصل گفتیم رمز ارز نوعی ارز دیجیتال است با تفاوت هایی نسبت به دیگر ارز دیجیتال ها همانند پولی که در حساب بانکی شماست و شما برای انتقالات پول به صورت آنلاین از آن استفاده می کنید.

تاریخچه ارز دیجیتال چیست؟

اگر تلاش های ناکام مانده ابتدایی برای ایجاد یک سیستم انتقال سرمایه بدون واسطه و دخالت شخص ثالث را صرفا به عنوان ایده وطرح خام در نظر بگیریم، تحقق این هدف را میتوان به سال ۲۰۰۸ و اختراع ساتوشی ناکاموتو یعنی بیتکوین نسبت داد.

اولین ترید ارز دیجیتال نیز به سال ۲۰۰۹ باز می گردد که خود ناکاماتو این معامله را انجام داد. ارز های دیجیتال دیگری نیز پس از بیتکوین در بستر های متفاوتی به وجود آمدند که در ادامه به بررسی این ارزهای دیجیتال می پردازیم.

ویژگی ارز دیجیتال

چه ویژگی سبب تمایز ارز دیجیتال با دیگر ارزها می شود؟ این ویژگی ها عبارتند از:

 • دیجیتالی بودن رمز ارزها
 • غیر متمرکز
 • مبادله مستقیم
 • عدم شناسایی طرفین
 • سرعت تراکنش بالا
 • کاهش هزینه
 • استفاده همگانی
 • امنیت
 • غیر قابل انصراف

در این میان چند مفهوم وجود دارند که ابتدا توضیح ندادیم در ادامه به توضیح مختصری در مورد این ویژگی ها می پردازیم.

ارز دیجیتال چیست؟

مبادله مستقیم

همانطور که پیش تر گفتم معاملات ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز می باشد و این یعنی عدم وجود واسطه. در واقع این معاملات به صورت مستقیم بین دو فرد و بدون حضور و دخالت شخص ثالث یا ارگان یا نهاد واسط صورت می گیرد.

عدم شناسایی طرفین

در مورد مبادله ارز دیجیتال این نکته وجود دارد که هر فرد دارای کیف پول شخصی با کد مختص به خود می باشد و در هنگام تبادل یا همان ترید ارز دیجیتال نیازی به شناسایی و افشای هویت طرفین نیست و فقط این کار توسط همان کیف پول ها صورت می گیرد.

سرعت تراکنش بالا و کاهش هزینه ها

این دو مورد وابسطه به یکدیگر می باشند. چون در تبادل ارزهای دیجیتال واسطه ای وجود ندارد بطبع سرعت انجام این تراکنش ها نیز افزایش می یابد، همین امر سبب کاهش هزینه های تبادل می شود.

استفاده همگانی

فراگیری از مزایای مهم و ارجح ارز دیجیتال می باشد. هر فردی در هر کجای دنیا می تواند با شخص دیگری وارد مبادل شده و تراکنش خود را انجام دهد و نیازی به طی روند خاصی برای انجام گرفتن اینکار نیست.

امنیت بالا

امنیت ارز دیجیتال به واسطه سیستم رمز نگاری در رمز ارزها می باشد.

غیر قابل انصراف

هنگامی یک تراکنش در ارز دیجتال رخ می دهد دیگر امان انصراف و بازگشت وجود ندارد البته تا زمانی که این تراکنش به تایید طرفین برسد.

پشتوانه ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز یا همان رمز ارزها پشتوانه فیزیکی مانند ارز های رایج که پشتوانه آنها طلای داخل خزانه دولت ها نمی باشد، رمز ارزها پشتوانه خود را از حجم ترید و استقبال مردم به استفاده از این ارزها وام میگیرند.

ارز دیجیتال چیست؟

انواع ارز دیجیتال

اگر بیت کوین را فاکتور بگیریم دیگر رمز ارزها به دو دسته کلی آلت کوین و توکن تقسیم می شوند.

۱.آلت کوین

آلت کوین ها با کمی تغییر روی کدهای بیت کوین به وجود آمده اند و بلاک چین مخصوص خودشان را دارند. تغییرات ایجاد شده که ثبب به وجود آمدند ارز دیجیتال جدیدی می شوند می تواند به روی الگوریتم استخراج، زمان ایجاد بلاک ها و موارد دیگر باشد.

البته ارز دیجیتال اتریوم و ریپل و تعدادی مانند این ها هستند که شبکه های منحصر به فرد خود را دارند.

۲.توکن

توکن ها بر روی بستر پلتفرمی ساخته می شوند؛ مانند ایاس و اتریوم، که کاربرد متفاوتی دارند. بستر بلاک چین توکن ها مخصوص نیست و از بلک چین اصلی استفاده می گیرند. خود توکن ها دو دسته اوراق بهادار و کاربردی دارند.

به توکن ها نمی توان منحصرا به دید یک ارز نگاه کرد، برای مثال اتر که ارز دیجیتال اتریوم می باشد؛ علاوه بر ترید و مبادله میان دیگر رمز ارزها به عنوان یک توکن برای انعقاد قرار دادهای غیر متمرکز در اتریوم استفاده می شود.

معروف ترین ارزهای دیجیتال عبارتند از

با اینکه رمز ارزهای بسیاری در بازار عرضه شدند اما چندی از آنان شهرت به سزایی دارند این ارز دیجیتال ها عبارتند از:

 • بیت کوین
 • اتریوم (اتر)
 • ریپل
 • لایت کوین
 • بیت کوین کش
 • استلار
 • چین لینک
 • بایننس کوین
 • تتر
 • مونرو

البته این ارز دیجیتال ها صرفا به عنوان رمز ارزهای معروف نام برده شده و اینکه آیا در جدول بازار نیز برای سرمایه گذاری مناسب هستند یا خیر بحث دیگری است.

ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال بستری است برای تبادل ارزهای دیجیتال. اینکه این صرافی ها چگونه عمل می کنند، چه تفاوتی با صرافی های دیگر دارند و مواردی نظیر این مبحثی است که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته ایم.

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مقاله سعی بر این شد که نحوه پیدایش، ویژگی ها، انواع و اینکه خود ارز دیجیتال به چه معناست توضیح داده شود.

در صورتی که موضوعی از قلم افتاده لطفا در باکس انتهای صفحه نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا به این موارد نیز بپردازیم البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برخی موارد برای کسل کننده نشدن محتوا به صورت مختصر توضیح داده شدند و باید به صورت جداگانه و مفصل در مقاله ای دیگر مورد بررسی قرار بگیرند.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_currency

https://www.nbcnews.com/tech/crypto/us-government-digital-currency-rcna19248

https://www.atlanticcouncil.org/cbdctracker/

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *