اینترنت اشیاء و مدیریت منابع انسانی

اینترنت اشیاء و مدیریت منابع انسانی

به ‌طور کلی فناوری برای تغییر نه‌ تنها در زندگی و در خانه، بلکه در مدیریت منابع انسانی و در محل کار است. اینترنت اشیاء می‌تواند همچون کاتالیزوری برای پیشرفت‌های متمایزکننده در مدیریت منابع انسانی عمل میکند. درنتیجه سازمان‌ها می‌توانند در هزینه خود صرفه‌جویی کنند یا زمان لازم برای تولید کالا یا خدمات به مشتریان را بهینه سازند. با ما تا پایان همراه شوید تا با اینترنت اشیاء و مدیریت منابع انسانی بیشتر آشنا شوید.

آشنایی اولیه با اینترنت اشیاء و مدیریت منابع انسانی

امروزه، ماهیت بسیاری از محل‌های کار به‌ وسیله استفاده جمعی از تلفن‌های همراه و برنامه‌های کامپیوتری تغییر یافته است. استفاده روزافزون از تلفن‌های هوشمند با اینترنت اشیاء در استفاده از تکنولوژی موبایل، نسل جدید کارکنان به‌اصطلاح «ژن موبایلی» را قادر می‌سازد تا نیروی کاری مؤثر و مستقل از میز کاری باشند. بر طبق تحقیقات گارتنر در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۲۵ میلیارد عدد شیء به یکدیگر متصل شدند، در حالی‌که سال ۲۰۱۵ تنها ۴.۹ میلیارد بود.

اینترنت اشیاء و مدیریت منابع انسانی

نقش اینترنت اشیاء و مدیریت منابع انسانی در سازمان ها

اکوسیستم اینترنت اشیاء سازمان‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد؛ نه‌تنها در ارتباط با محصولات و ابزارهایی که به بازار عرضه می‌شود، بلکه برای ایجاد ارتباطات و همکاری‌ها برای استخدام کارکنان به‌خصوص ژن موبایلی‌ها که اکثراً از برنامه‌های مبتنی بر تلفن همراه به دنبال کار می‌گردند. اینترنت اشیاء سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا سیستم‌های اطلاعات منابع انسانی داخلی، حقوق و دستمزد، سیستم‌های مدیریت نیروی کار با ایجاد اقدامات حریم خصوصی و ایمنی داده‌ها را به‌صورت کافی مدیریت کنند.

الف) تلفن‌های همراه/ تلفن‌های هوشمند

تلفن‌های همراه یا تلفن‌های هوشمند یکی از مهم‌ترین ملزومات اینترنت اشیاء هستند. اینترنت اشیاء با کمک تلفن‌های همراه به سازمان‌ها کمک می‌کند تا ایده‌های خلاقانه کارکنان را دنبال کنند و آن‌ها بدون توجه به موقعیت، برای بهبود کیفیت کالا یا خدمات ارائه ‌شده به مشتریان، پیشنهاد‌هایی ارائه کنند.

حضور اکوسیستم اینترنت اشیاء جامع در سازمان‌ها یک ارتباط سازنده بین مدیران و تیمشان ایجاد کرده که ازاین ‌رو ایجاد سیستم مدیریت عملکرد مداوم را آسان ساخته است.

اینترنت اشیاء و مدیریت منابع انسانی

ب) ردیابی تناسب و سلامت کارکنان

سلامتی کارکنان دغدغه همیشگی سازمان ها بوده است. تحقیقات استدلال کرده‌اند کارکنان سالم عملکرد بهتری دارند و بیشتر در کار مشارکت می‌کنند.

سازمان می‌تواند برای تمامی کارکنان یک ردیابی مناسب جهت نظارت بر سلامتشان ارائه کند و اقدامات اصلاحی برای رفاه آنان را پیشنهاد کند.

اینترنت اشیاء به سازمان کمک می‌کند تا مجموعه داده‌های مربوط به سلامت کارکنان را جمع‌آوری کند و سازمان را به طراحی و اجرای برنامه‌های رفاهی مناسب برای افزایش سلامتی کارکنان توانا می‌سازد به‌طوری‌که بهره‌وری و سود سازمان افزایش یابد.

اینترنت اشیاء و مدیریت منابع انسانی

ج) ردیابی مکان

اگرچه فناوری‌های پوشیدنی امروزه نیز وجود دارد، اما مشکل این است که کارکنان نمی‌خواهند آن را بپوشد، ازاین‌رو، گوگل از محصول شلوارهای گوگلی ساخته شده رونمایی کرد که در آن، نخ‌های فلزی رسانا به پارچه بافته شده و می‌تواند به یک صفحه لمسی انتقال یابد.

گوگل می‌گوید همان تکنولوژی می‌تواند به پیراهن و یا هر نوع پارچه دیگری اتصال یابد. این یک پارچه رسانا و راحت است و می‌تواند با یک تراشه به اندازه دکمه ژاکت کنترل شود که به ‌نوبه خود لمسی مانند یک صفحه تلفن هوشمند دارد و می‌تواند با دستگاه‌های بی‌سیم ارتباط پیدا کند.

د) واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت مختلط

ارزیابی کاندیداهای مصاحبه در طول فرایند استخدام را می‌توان با قراردادن آن‌ها در واقعیات مجازی بهبود بخشید و بهتر رفتار آن‌ها را ارزیابی کرد. به همین ترتیب، متقاضیان می‌توانند از خانه در مصاحبه شغلی حضور یابند و از تجربه واقع‌گرایانه در دفتر کار آینده خود، لذت ببرند.

مهندسان معدن نیز می‌توانند داده‌های مهندسی در محل را برای نظارت پیشرفت سازه تجسم کنند و اقدامات اصلاحی را در هرکجا که لازم است انجام دهند.

همچنین به بازرسان کمک می‌کند تا از بازرسی‌های فیزیکی اجتناب کرده و آن‌ها را از خطرات دور نگه دارد درحالی‌که اجازه برقراری ارتباط با سایر سازه‌ها را ممکن می‌سازد. 

اینترنت اشیاء و مدیریت منابع انسانی

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مطلب به بررسی اینترنت اشیاء و مدیریت منابع انسانی  پرداختیم تا بیشتر با نقش تعیین کننده اینترنت اشیا آشنا شوید در پایاین خوشحال خواهیم شد نظرات خود را درباره این موضوع در قسمت نظرات با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *