رهبری برندها در دوران کووید ۱۹

رهبری برندها در زمان کووید ۱۹

کوئید ۱۹ در همین روزهای نزدیک تأثیر گسترده خود را بر بخش های مختلف اقتصاد نشان می دهد. در تهران، جایی که بزرگترین قطب اقتصادی کشور با بیشترین جمعیت کار است. شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بزرگ و کوچک تلاش می کنند تا با دورکاری از سلامت کارکنانشان مراقبت کنند، چیزی که برای ما کارمندان دانش پایه (Knowledge Workers) به نظر آسان می آید، ولی این برای جمعیت میلیونی افرادی که مهارت یا حرفه آنها نیازمند فرآیندهای اجرایی حضوری و شخصی است،‌ به این آسانی شدنی نیست! با ما همراه باشید تا درباره رهبری برندها در زمان شیوع کووید ۱۹ بیشتر با هم صحبت کنیم.

رهبری برندها در دوران کووید ۱۹

تاثیر کووید ۱۹ بر کسب و کارها

تا اینجا هیچ بنگاه بزرگ یا متوسطی اعلام نکرده است که وضعیت پرداختی به نیروهای ساعتی و یا قرارداد موقت چگونه خواهد شد. از سویی هیچ دستور یا ابلاغیه صریح و شفافی هم از سوی دولت در راستای حمایت از کارگران و کارمندان و همچنین بنگاهها و شرکت ها اعلام نشده است تا در مواردی همچون بیمه و سایر تعهدات قانونی از این دو قشر حمایتی صورت پذیرد.

روزهای پایانی ماه آگوست،‌ شرکت معظم مایکروسافت از کلیه کارمندان خود در آمریکای شمالی خواست تا وظایف شغلی خود را در منزل انجام دهند؛ آنها در بیانیه خود از کلیه دفاتر مرکزی خود خواستند تا به پرداخت حقوق کارمندان ساعتی خود به ویژه دانشجویانی که به شکل پاره وقت با آنها کار می کردند ادامه دهند.

برد اسمیت ریاست مایکروسافت در بیانیه این شرکت اعلام کرد که آنها می دانند شرایط کنونی موجب کاهش درخواست خدمات می شود، اما آنها نمی خواهند بر این اساس تصمیم بگیرند و تاوان این تصمیم را در لایه های پایینی یعنی کارمندان ساعتی ببینند، آنها مطابق همان عملکردهای ماه های قبل که ۴.۵۰۰  کارمند ساعتی به وظایف خود عمل می کرده اند، به آنها حقوق پرداخت می کنند.

چند روز پیش هم باشگاه بارسلونا که با پرداخت حقوق بیش از  ۱۱ میلیون یورو در سال، رکورد دار پرداخت حقوق در دنیا می باشد (طبق بررسی جهانی حقوق و دستمزد ورزشی)؛ توسط ریاست باشگاه خود از توافق ضمنی با بازیکنان برای کاهش ۳۰ درصدی حقوق آنها در دوران تعلیق مسابقات خبر داد، ولی در اعلامیه آنها آمده که این موضوع شامل حقوق پرداختی به کارمندان خدماتی و دارای دستمزد پایین باشگاه نمی شود.

رهبری برندها در دوران کووید ۱۹

همدلی سازمان های بزرگ با کارمندان به چه صورتی است؟

بی تردید از این دست بیانیه ها و اعلامیه ها را در روزهای آتی از سوی بنگاه های بزرگ و کوچک خواهیم شنید که همانند مایکروسافت همدلی خود با کارکنانشان را اعلام می کنند به ویژه برندهایی که در حوزه تکنولوژی فعالیت دارند. اما واقعیت آن است که همه برندها و شرکت ها دارای این توانایی مثال زدنی  نیستند که در زمان های غیر معمول شبیه فضای کنونی بتوانند به وضعیت درآمدی کارکنان خودشان ثبات نسبی بدهند؛ به ویژه در اقتصادهای بحران زده ای مثل ایران که بنگاه های اقتصادی سالی رمق گیر را سپری کرده اند و افق دید مه آلودی در پیش دارند.

در خبرهای امروز آمده که کلیه مراکز خرید و اماکن پر تردد حداقل برای دو هفته آتی تعطیل هستند. کلیه اقشاری که در بخش حمل و نقل عمومی، خدمات رستوران و کافه داری و البته خدمات گردشگری چه خطوط هوایی باشند و چه به فروش ایام نوروز دل بسته بودند، به شدت از این وضعیت تعلیق دچار آسیب می شوند.

آیا این اقشار و همچنین برندهای مستقلی که در حوزه های آسیب پذیر فعالیت می کنند، توانایی نگهداری کسب و کار خود را دارند؟ آیا آنها می توانند از کارمندان خود پشتیبانی کنند یا ریزش های پرسنل و عدم تمدید قراردادها در ابتدای سال، خود بحرانی تازه را به این جامعه خسته تحمیل می کند؟

همانطور که می شنویم و می بینیم، مردم معتقد هستند که سیستم ارائه شده توسط دولت برای آنها کاری انجام نمی دهد. از این روی بسیاری از مردم چشم به اقدامات برندها و بنگاه های اقتصادی دارند تا آنها بتوانند معنای واقعی مسئولیت اجتماعی را در بحران کنونی به عمل نشان دهند.

رهبری برندها در دوران کووید ۱۹

۳ نقش رهبری اجتماعی برندها چست؟

در دوران تعلیق اقتصادی حاصل از بحران کووید ۱۹، بر اساس رفتار برندهای پیشرو در عرصه مسئولیت های اجتماعی نظیر مجموعه مایکروسافت، سه دسته فعالیت می تواند نقش رهبری اجتماعی برندها را نشان دهد:

۱.بهترین تلاش خود را برای مراقبت از کارکنان، تأمین کنندگان و پیمانکاران خود انجام دهید:

بی شک همه برندها نمی توانند نظیر مایکروسافت، گوگل، اپل و یا برندهای پیشرو باشند، ولی آنها می توانند اقداماتی در حد و اندازه خود انجام دهند.

در بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط، به ویژه شرکت های بزرگ، حقوق مدیران عامل و مدیران ارشد، سهم بزرگی از هزینه حقوق و دستمزد یک سازمان را دارد، با توجه به گزارش حقوق و دستمزد شرکت محترم ایران تلنت سال ۱۳۹۷، یک مدیر اجرایی ارشد با سابقه کار ۱۵ الی ۲۰ سال، سالیانه بیش از ۲۰۰ میلیون تومان بطور متوسط برای سازمانش هزینه حقوق و دستمزد دارد.

حال به کاهش ۳۰ درصدی توافقی این هزینه و تخصیص آن به حفظ و نگهداری کارکنان توجه کنید، این پیش قدم شدن می تواند فشار بحران را بر کارکنان کاهش چشمگیری دهد.

رهبری برندها در دوران کووید ۱۹

۲.با کارکنان خود شفاف صحبت کنید:

اگر مجبور شدید اقدامی اندوه بار انجام دهید و کارکنان خود را به مرخصی اجباری بفرستید یا تعلیق نمایید، حتما اولویت اصلی را در معرفی فردی پاسخگو و کانال پاسخگویی شفاف و قابل دسترسی قرار دهید،‌ اگر کارکنان بطور موقت تعلیق شده اند، حتماَ به آنها در مورد آنکه چه زمانی آنها ممکن است به کار باز گردانده شوند، بگویید. این جمله که همیشه به ما گفته اند ساختن برند نزد کارکنان اولین اقدام برای برندسازی است، همین ایام می تواند اتفاق بیافتد.

۳.آیا شما باید بیشتر از هر زمانی با مشتریان خود در ارتباط باشید؟

از زمان ظهور این بحران، من از جانب برندهای بین المللی زیادی نامه ی الکترونیک دریافت کردم، از جانب برندهای محدود داخلی توسط پیامک و یا اینستاگرام هم اطلاعات خوبی در خصوص تغییرات آنها در این ایام دریافت کرده ام؛ اما هرگز منتظر دریافت پیام از بانک هایی که تغییری در خدماتشان نداده اند نیستم!

بهتر است برندها برای این ایام بجای کارهای صرفاً تبلیغاتی با عنوان “کمپین های حمایت از چنین و چنان” نشان دهند که واقعاً برای کاستن از استرس این بحران و تسهیل امور مشتریان خود، فکر و ایده و بالطبع عملکردی موجه دارند.

من همین امروز و در اوج نگرانی، نامه ی الکترونیک از یک تأمین کننده بین المللی در آلمان دریافت کردم، آنها در نامه شخص من و شرکتی که من در آن مشغول هستند را خطاب قرار داده و از تمهیدات خود برای گذر از بحران کوئید ۱۹ گفته اند، از اینکه برای امنیت پرسنل تولید خود اهمیت قائل هستند و راهکارهایی برای ایمن سازی محیط کار و تولید خود گفته اند و همینطور از اینکه تمام تلاش خود را برای پشتیبانی از تعهداتی که به ما دارند را انجام خواهند داد؛ من واقعا دلگرم شدم که آنها به دنبال بهانه برای قطع همکاری خود نیستند.

رهبری برندها در دوران کووید ۱۹

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

متاسفانه امروزه به دلیل تداوم مدت زمان پاندمی کرونا، بسیاری از کشورها مجبور به چاپ پول شده اند به همین خاطر شاهد تورم بی سابقه در تمام نقاط جهان هستیم که به مرور زمان میزان تورم کاسته شده و سازمان ها از وضعیت بهتری برخوردار خواهند شد. در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید، شاد و پیروز باشید.

منابع: 

https://www.researchgate.net/publication/341780982_Lessons_from_the_Pandemic_-_Brand_Value_and_Leadership_in_Times_of_Crisis

https://www.waldenu.edu/online-masters-programs/master-of-business-administration/resource/leading-and-managing-a-company-during-the-covid-19-pandemic

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *