6 اقدام لازم برای عملیاتی کردن خلاقیت ها در سازمان ها

۶ اقدام لازم برای عملیاتی کردن خلاقیت در سازمان ها

برای اینکه در شمار مدیران عامل خلاق قرار بگیرید به چند توصیه باید عمل کرد. برای مثال خدمات و کالاهایی را به مشتریان و افراد ارائه دهید که بسیار مورد نیاز است و با تولید و ارائه آن حل مسئله در زندگی آنها اتفاق می افتد و به مباحثی همچون قدرت رقابت و تقاضا و هزینه های تمام شده و سودآوری و… توجه کنید. با ما تا انتها همراه شوید تا برای عملیاتی کردن خلاقیت های خود از اقدامات لازم بهره بگیرید.

تعریف خلاقیت چیست؟

در ابتدا خلاقیت را معنا کنیم خلاقیت یعنی افکار سازمانی را طوری برنامه ریزی کنیم تا به مفاهیمی متفاوت از یک مدیریت درست، دست پیدا کنیم.  برخی مدیران عامل خلاقیت بالایی دارند اما نمی توانند اعضای تیم خود را با خواسته های خود همراه نماید و چنین مدیریتی از بهره وری پایینی برخوردار است.

خلاقیت یعنی افکار سازمانی را طوری برنامه ریزی کنیم تا به مفاهیمی متفاوت از یک مدیریت درست، دست پیدا کنیم. مدیرعامل خلاق بی عمل نمی تواند اعضای تیم را با خواسته های خود همراه نماید و چنین مدیریتی از بهره وری پایینی برخوردار است.

۶ اقدام لازم برای عملیاتی کردن خلاقیت ها در سازمان ها

برای عملیاتی کردن خلاقیت ها چه اقداماتی لازم است؟

هر خدمت و محصول جدیدی همواره با یک ایده شروع و با چرخه‌ خلاقیت، آزمون، اجرا و بازاریابی همراه شده است و اغلب دلیل پذیرفتن ایده ها، رقابتی بودن و ایجاد عقاید جدید و بهره برداری درست از این ایده هاست. در ادامه ۶ اقدام برای عملیاتی کردن خلاقیت ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱.منابع بالقوه‌ خلاقیت را مشخص کنید

از کارمندانتان برای شناخت فرصت ها و مسایل و تهدیدها استفاده کنید؛ چرا که آنها هر روز با مسائل مختلفی سروکار دارند یا به صدای مشتریان خود گوش بدهید و از نظرات و شکایات و بازخورد آنها الهام بگیرید، چرا که زمینه ساز عقاید جدید را برای رفع مسائل خواهند بود.

۶ اقدام لازم برای عملیاتی کردن خلاقیت ها در سازمان ها

۲.مثال های ملموس ارائه دهید

به اعضای تیم خود فرصت دهید تا با فکر کردن به عقاید و سبک جدیدی که شما به عنوان مدیرعامل در نظر گرفته اید، آشنا شوند. با ترغیب و ارائه مثال های ملموس به درک بهتر اعضای تیم خود کمک کنید.

۳.فضای خلاقیت را تقویت کنید

فضای خلاقیت را طوری کنترل کنید که حس پویایی و حس علاقمندی و احترام متقابل را در حین تعامل افراد با یکدیگر تقویت نماید تا فضایی مملو از انرژی، اشتیاق، ذهن باز و تعهد در سازمان شما پدیدار شود.

۶ اقدام لازم برای عملیاتی کردن خلاقیت ها در سازمان ها

۴.استفاده از تکنیک‌ های مختلف برای بالا بردن خلاقیت در تیم

همواره هم اندیشی با اعضای تیم خود داشته باشید تا با ارائه مباحث آزاد، راه را برای عقاید جدید باز کنید. این روش ایده های جدید را که در ذهن اعضای تیم پنهان گشته را بر ملا می سازد و از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

۵.یک عضو از اعضای تیم خود باشید

درست است شما به عنوان رهبر یا مدیر عامل سازمان در حال فعالیت هستید اما باید به عنوان عضوی از یک تیم باشید و اعضای تیم را به خاطر اموری که انجام می دهند به چالش بکشانید و با در نظر گرفتن نقش های مختلف، بهترین نتیجه را از اعضای تیم خود به دست خواهید آورد.

۶ اقدام لازم برای عملیاتی کردن خلاقیت ها در سازمان ها

۶.فضایی سرزنده ایجاد کنید

اگر می خواهید اعضای تیم شما خلاق باشند، به دائم در حال فعالیت بودن آنها توجه نکنید و انتظار نداشته باشید، دائما جلوی دید شما مشغول انجام کارها باشند. چرا که خلاقیت اعضای تیم در برخی مواقع دور از دید شما اتفاق می افتد به همین خاطر به آنها اعتماد کنید تا دستاوردهای خلاقانه بهتری را از اعضای تیم خود شاهد باشید و آنها را محدود به مکان و زمان سازمان خود ننمایید.

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

این مباحث را به خوبی درک کنید و در صورت لزوم، امکان آزمون و خطا و آزمایش را ایجاد کنید و از شکست ها پلی برای پیشرفت و پیروزی سازمان خود الهام بگیرید و بر اهمیت خلاقیت به هنگام استخدام کارکنان جدید، تاکید کنید. اما هرگز این تصور و باور را نداشته باشید که همه‌ اختلافات و تضادها، منفی هستند هرگز خلاقیت را نسبت به نظم و ترتیب در رده‌ دوم قرار ندهید.  

در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجربیات خود را درباره خلاقیت سازمانی در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید، شاد و پیروز باشید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *