اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ و کاربرد آن در مشاوره مدیریت

اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ و کاربرد آن در مشاوره مدیریت

تقریبا هر روز با چالش منابع محدود مواجه هستیم و همیشه همه تقصیرها را گردن زمان و ضیق وقت می اندازیم. اما واقعیت این است که بیشتر ما حتی نمی دانیم چگونه از زمان استفاده کنیم! درست است که نمی توانیم ساعات بیشتری به ساعات روزانه مان اضافه کنیم، اما می توانیم با تمرکز به چیزهایی که مهم هستند از همان ساعاتی که داریم بهترین استفاده را ببریم. اینجاست که اصل پارتو می تواند به ما کمک کند، اصلی که با کمک آن  هر چه سریع تر به اهداف مان می رسیم. با ما تا انتها همراه شوید تا اطلاعات کاملی درباره اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ و نحوه استفاده از آن برای مدیریت کارمندان به دست آورید.

اصل پارتو یا  قانون ۲۰/۸۰ چیست؟ 

قانون ۲۰/۸۰ به احترام پایه گذار آن ویلفردو پارتو (Vilfredo Pareto) «اصل پارتو – Pareto principle» هم نامیده می‌شود. در یک کلام، قانون ۲۰/۸۰ یکی از مفیدترین مفاهیم موجود در مدیریت زمان و زندگی افراد است. این قانون حاکی از آن است که ۲۰ درصد از فعالیت‌های شما، ۸۰ درصد نتیجه برای شما در بر خواهد داشت.

اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ (که به قانون اندک بخش حیاتی یا اصل تُنُکی فاکتور نیز شهرت دارد) بیان می‌کند که در بیشتر مواقع، ۸۰ درصد نتایج از ۲۰ درصد دلایل به وجود می‌آید.

ویلفردو پارتو یک اقتصاد دان ایتالیایی بود که متوجه شد تنها ۲۰ درصد خانواده های ایتالیایی صاحب ۸۰ درصد پول کشور هستند. او با الهام از این واقعیت شروع به استفاده از قانون ۲۰/۸۰ در تمام امور زندگی اش کرد.

به عنوان مثال ۲۰ درصد کاشت در باغش ۸۰ درصد محصول برداشت می کند، به نظر می رسد این الگو را می توان در تمام شرایط زندگی به کار برد.

شاید از خودتان بپرسید ۸۰ درصد محصول چه ارتباطی به زمان و توانایی موفقیت ما دارد؟ بسیار خب پس مطلب را تا انتها بخوانید.

اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ و کاربرد آن در مشاوره مدیریت

از کجا بدانم چه کاری مهم تر است؟

برای این کار باید با اراده و مصمم باشید. مهم ترین کارها معمولا سخت ترین و پیچیده ترین آن هاست. اینجاست که ذهنمان قفل می کند و به جای به کار بردن تلاش و انرژی مان در فعالیت هایی که برایمان مهم هستند کارهای راحت تری که مهم نیستند انجام دهیم.

قاعده کلی در کسب و کار هم می‌گوید ۸۰% از فروش مجموعه از قبال فروش به تنها ۲۰% از مشتریان به دست می‌آید، از نظر ریاضی هم اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰، قانون توزیع نامتقارن نامیده می‌شود. قانون ۲۰/۸۰ به قانون توزیع پارتو هم مشهور است.

اصل پارتو با بهره‌وری پارتو کاملاً نزدیک به هم هستند. پارِتو این دو مفهوم را با کمک موضوعات مربوط به توزیع درآمد و ثروت در جامعه تعریف نموده است.

معنا و مفهوم قانون ۲۰/۸۰ در مشاوره مدیریت چیست؟

براساس این قانون می‌توان گفت همه چیز (از جمله کارمندان و مشتریان) دارای ۲۰% حیاتی و ۸۰% بیهوده هستند.

پارتو اولین جرقه ذهنی‌اش با مشاهده مالکیت ۲۰% افراد بر ۸۰% زمین‌ها بوده است. در ایتالیا ۸۰% از رفاه در اختیار ۲۰% از افراد قرار گرفته است. یوران بر این نظر بود که ۲۰% نقص‌ها در محصولات، ۸۰% مشکلات در محصولات را به وجود آورده است.

مدیران پروژه هم همواره گفته‌اند ۲۰% از کارها (معمولاً ۱۰% اولیه و ۱۰% انتهایی کار) ۸۰% زمان و منابع را به خود اختصاص می‌دهد.

به این ترتیب، شاید بتوان قانون ۲۰/۸۰ را تقریباً به همه چیز تعمیم داد، از علوم مدیریتی گرفته تا جهان فیزیکی اطرافمان!

مثلاً ۲۰% اجناس ما حدوداً ۸۰% حجم انبار را اشغال می‌کند. ۸۰% اجناسی که تولید می‌کنیم مواد اولیه‌شان توسط ۲۰% تامین‌کنندگان ما تامین می‌شود.

یا حدود ۸۰% از درآمد حاصل از کسب و کار ما توسط ۲۰% از تیم فروش ما تحقق می‌یابد. تنها ۲۰% از کارمندان ما ۸۰% از مشکلات را ایجاد می‌کنند و این در حالی است که ۲۰% از کارمندان ۸۰% از کل تولید را محقق می‌کنند.

اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ و کاربرد آن در مشاوره مدیریت

کارمندان شما باید %۸۰ از تصمیمات را بگیرند

بهترین ویژگی قانون ۲۰/۸۰ این است که رهبران و مدیران را مجبور می‌کند تا اعضای تیم خود را هدایت، تربیت و قدرتمند کنند. در شرکت‌های بزرگ تکنولوژی مانند گوگل یا اینتل، مدیران از OKRها برای ایجاد حس مسئولیت در کارکنان خود استفاده می‌کنند.

به این ترتیب کارمندان این دو شرکت بزرگ خودشان اهدافشان را تعیین کرده و راهکار رسیدن به آن اهداف را شناسایی می‌کنند.

این کار به کارمندان فرصت می‌دهد تا ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند، عمیق‌تر به مسائل بنگرنذ و در رشد مجموعه مشارکت کنند. به عنوان رهبر یا مدیر، شما نباید درباره بیش از %۲۰ مسائل تصمیم‌گیری کنید.

فرآیند مدیریت بر عملکرد را بازنگری کنید

یکی از بزرگترین ترندهای مدیریت منابع انسانی بازنگری فرآیند مدیریت بر عملکرد است. مهم است که با کارمندان بیش فعال متفاوت برخورد کنید. در غیر این صورت، آن‌ها احساس می‌کنند که برای عملکردشان ارزش قائل نیستید.

برای مثال، اگر بهترین کارکنان خود را مانند کارمندان متوسط تشویق کنید، مطمئن باشید که شما را در مدتی کوتاه شما را ترک خواهند کرد. همچنین، نباید زمان زیادی را صرف کارمندانی که عملکرد ضعیفی دارند کنید.

صرف زمان زیاد برای تقویت کارمندان ضعیف ممکن است باعث شود سایر کارکنانتان نیز به مرور دلسرد شده و عملکردشان تضعیف شود.

از طرف دیگر فراهم کردن مزایا (مانند افزایش حقوق، بیمه درمانی بهتر، برنامه‌های تفریحی و …) برای کارکنان نمونه‌تان می‌تواند باعث شود که عملکرد این افراد بهتر از قبل شود و کارمندان متوسط نیز انگیزه بیشتری برای کار کردن داشته باشند.

اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ و کاربرد آن در مشاوره مدیریت

جمع بندی مقاله و سخن پایانی

در این مقاله به اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ چیست و نحوه استفاده از آن در مشاوره مدیریت چگونه است پرداختیم تا با استفاده از این اصل، مدیریت کارمندان را به سبک بهتری انجام دهید و شاهد رشد و نمو در سازمانتان باشید. در پایان خوشحال خواهیم شد که تجارب و نظرات خود را درباره اصل گارتو یا قانون ۲۰/۸۰ در قسمت نظرات بیان کنید، شاد و پیروز باشید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *