الزام تحول سازمانی در سال ۱۴۰۱ – ۲۰۲۲

الزام تحول سازمانی در سال ۱۴۰۱ – ۲۰۲۲

با توجه به اینکه منابع مالی؛ اولین نیروی محرک برای زیرساخت و سهم از بازارها و مشتریان برای اقتصادی ا‌ست که بیشترین سهم آن به ساختار سازمان و دولت بر می گردد امروزه سازمان های بزرگ و کوچک بخش زیادی از بازارهای تخصصی و غیرتخصصی را در دست دارند با ما همراه شوید تا با الزام تحول سازمانی در سال ۱۴۰۱ – ۲۰۲۲ مرکز مشاوره مدیریت ماهان بیشتر آشنا شوید.

اما استارت آپ های کوچک صرف نظر از رویکرد و نگاه سنتی گذشته، توانسته اند با رویکردی جدید و متفاوت نیاز مشتریان را با تفکر و دیدگاه جدید حل نمایند و درآمدزایی بیشتری را در بازار ایجاد نمایند و با رفع نیاز مشتری سهم بیشتری از بازار را به سمت خود روانه نمایند، چرا که با هدف و تلاش و چابکی توانسته اند برای غول های بازار دردسرهایی ایجاد نمایند و از عوامل مهم در تحرکات سازمانی به حساب آیند.

الزام تحول سازمانی در سال ۱۴۰۱ – ۲۰۲۲

نقش اکوسیستم های نوآوری فزاینده در آینده تحول سازمانی

در این میان سازمان های بزرگ برای شکل گیری اکوسیستم های نوآوری فزاینده سرعت بیشتری را در پیش گرفته تا با استفاده از رفتار درمانی شناختی بتوانند راههای موثر برای تغییر رفتار انسان ها با استفاده از تعاملاتی که در واقعیت انجام می گیرد صورت پذیرد. این روش به انسان ها کمک می کند تا بین افکار و احساسات و فعالیت ها ارتباط لازم را برقرار نمایند و در آینده رفتارها و نگرش ها و عقاید جدید برای پیشبرد روند به مسیر اضافه شود.

تغییرات عقاید و نگرش ها در اجزا نیز تغییرات فرهنگ را به دنبال خواهد داشت و از یک اکوسیستم نوآوری فزاینده آنچه که انتظار می روند در آینده با الزامات و ماهیتی جدید به همراه نیازهای جدید در هر اکوسیستم بالنده ای رشد خواهد کرد.

الزام تحول سازمانی در سال ۱۴۰۱ – ۲۰۲۲

تفاوت تغییر و تحول در چیست؟

تفاوت تغییر و تحول در این است که تغییر را می توان یک هدف در نظر گرفت که بیرونی است اما تحول یک تولد دوباره که طی فرآیندی مشخص شکل می گیرد و درونی است تحول به این دلیل منشا درونی دارد چرا که تغییرات در مدیریت و ساختار سازمان و… باعث به وجود آمدن چالش ها و مسائل جدیدی است که همواره با بالارفتن عمر سازمان و میزان بزرگی آن دچار فرسودگی و فرسایش و در نهایت بی حرکتی می شود.

و فناوری هایی که از آن استفاده می شود به مرور فرسوده و کارایی کمتری خواهد داشت و راهبردهای مورد نظر دیگر به روز نبوده و مسائل راهبردی جدید را به وجود می آورند.

مثال عملی از شیوه نوین رهبری و الزام تحول سازمانی

از جمله رهبران جدیدی که تغییر و الزام تحول سازمانی جدید را به جهان تحمیل کرده و خواهند کرد آقای ایلان ماسک است که با تاسیس سازمان ها و شرکت های جدید با استفاده از متد روز مدیریت و استفاده از فناوری های جدید انقلاب های جدیدی در کسب و کارهای حوزه خود به وجود آورده اند.

به عنوان مثال در خودروی شرکت تسلا به جای استفاده از یک موتور سنگین و گران قیمت از چهار موتور خربزه ی کوچک روی چرخ ها تعبیه شده و به جای سوخت بنزینی از سوخت برقی استفاده شده و شتاب خودرو از صفر تا صد کیلومتر تنها ۲.۱ ثانیه می باشد و چرخ های این خودرو به جای استفاده از ۵ پیچ فقط از یک پیچ استفاده شده که این کار باعث بالا رفتن عملکرد ترمز خودرو شده است.

الزام تحول سازمانی در سال ۱۴۰۱ – ۲۰۲۲

مدیران و رهبران برای تحول سازمانی چگونه باید عمل نمایند؟

مدیران و رهبران باید برای تغییرات و تحول در سازمان هدف گذاری و برنامه ریزی را در دستور کار خود قرار دهند و با مشورت و هم فکری با ذینفعان، امور مرتبط با خود را مورد بازبینی و بررسی قرار داده در غیر این صورت با شکست روبرو خواهند شد.

چرا که نیروهای بازدارنده نیروهای وادارنده را تحت تاثیر قرار می دهند. تحول در انسان ها معمولا بسیار سخت و زمانبر خواهد بود و اغلب مدیران و رهبران در این زمینه حساسیت داشته و برای تغییر باید با برنامه ریزی و اجرای درست که استفاده از عوامل درونی و بیرونی همراه باشد این کار صورت پذیرد.

تحول از خودمان شروع می شود

در ماه های بهمن و اسفند هر سال، مدیران مرکز مشاوره مدیریت ماهان، با همدلی و هم افزایی در جلسات متعدد، خود و سازمان خود را برای پیشرفت و برطرف سازی موانع در سال جدید، آماده می کنند و همواره می کوشیم در پیشرفت حوزه مشاوره مدیریت، تأثیر گذار باشیم.

به دلیل تنوع گونه‌ های مختلف و متفاوت در یک اکوسیستم فزاینده حتمی می باشد تحت هیچ عنوان نباید آن را دسته کم گرفت چرا که هرچقدر اکوسیستم پخته تر و بالغ تر شود تنوع بیشتری را شاهد خواهیم بود و این تنوع می تواند در ابعادی دیگری چون جنس و نوع سرمایه گذاران مستثنی نیست.

الزام تحول سازمانی در سال ۱۴۰۱ – ۲۰۲۲

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

برای فردی که دنبال تغییر و تحول در هر بخشی از سازمان است باید از صبر و انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد چرا که تحول مکانیزمی تدریجی و زمان بر دارد و طی فرآیندهای خاصی همچون تغییر باورهای غلط و یادگیری ارزش های نوین و با مستقر کردن نظام جدید قابلیت اجرا پیدا می کند.

مرکز مشاوره مدیریت ماهان همواره با استفاده از مشاوران و متخصصان تحول سازمانی به دنبال ایجاد تغییرات و تحولات جدید در سازمان هاست تا بیشترین بازدهی را با توجه به شرایط سازمان پدید آورد.

منابع:

مبانی تئوری و طراحی سازمان اثر  ریچارد ال

مدیریت تغییر، اثر فیلیپ سادلر، ترجمه غلامرضا اسماعیلی

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *