9 موضوع مهم مرتبط با سرمایه‌گذاری در سال 2022

۹ موضوع مهم مرتبط با سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲

بادهای همه‌گیری به کدام سمت می‌وزند؟ امید آن است که در سال ۲۰۲۲ وضعیت به حالت نرمال برگردد و سفرها، املاک تجاری و خرده‌فروشی سهام رو به رشد باشد. اما این داستانی تکراری است که قبلاً بارها شنیده‌ایم. در این مقاله به بررسی ۹ موضوع مهم مرتبط با سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ می پردازیم با ما همراه شوید تا ۹ موضوع مهم که با سرمایه گذاری ارتباط مستقیم دارد را با هم بررسی نماییم.

۱. بازارها همچنان تحت تأثیر کووید ۱۹

ویروس دلتا آرزوها را در ۲۰۲۱ به باد داد. چرخش ایام و ظهور اومیکرون، نگرانی‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت را نیز به همراه آورده است. حتی اگر این گونه‌ها موج دیگری از بیماری‌های عفونی کشنده را ایجاد نکند، در مورد نوع بعدی چطور؟ مادر طبیعت – و نه انسان‌ها- آخر این داستان را نوشته است.

اصولاً سرمایه‌گذاران باید بدانند که بعد از کووید همچنان رالی بازار وجود دارد.حتی اگر کووید همچنان تمام نشده باشد. این موضوع به این دلیل است که احتمالاً بازارهای سهام قبلاً در اکثر یا همه‌ی سودهایی که از یک اقتصاد کاملاً بازگشایی‌شده انتظار می‌رود قیمت‌گذاری شده است.

درحالی‌که هنوز الزام استفاده از ماسک وجود دارد و سفر با خطوط هوایی کمتر از سطحی است که قبل از همه گیری وجود داشت، بسیاری از آمریکایی‌ها هم‌اکنون به زندگی نسبتاً عادی برگشته‌اند. پس حتی اگر شانس برگردد و همه گیری در ۲۰۲۲ از بین برود ممکن است فضایی برای اجرای برنامه‌های اقتصادی و بازار سهام نباشد.

۹ موضوع مهم مرتبط با سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲

۲.احتمال افزایش نرخ فدرال رزرو در سال ۲۰۲۲

زمانی که فدرال رزرو نرخ بهره را پایین نگه می‌دارد،‌ بازار سهام خوب عمل می‌کند اما روزهای سیاست نرخ بهره صفرِ فدرال رزرو به شمارش افتاده است. تنها چیزی که سرمایه‌گذاران باید از خودشان بپرسند این است که به چه میزان افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۲۲ اتفاق می‌افتد.

ابزار CME’s FedWatch حداقل دو افزایش نرخ را بر اساس نحوه سفته بازی معامله‌گران در بازار آتی پیش‌بینی می‌کند. در همین حال، کاهش از قبل برنامه‌ریزی‌شده در خرید ماهانه اوراق قرضه فدرال رزرو به این معنی است که تسهیل کمی (QE) تا بهار پایان خواهد یافت.

QE و پایین‌ترین نرخ از اوایل سال ۲۰۲۰ به تقویت بازار سهام کمک کرده است اما اخبار بد بیشتر، مانند گزارش‌های داغ تورم ممکن است فدرال رزرو را مجبور کند سیاست‌های پولی خود را حتی سریع‌تر تشدید کند و احتمالاً برای بازار سهام پایان بدی خواهد داشت.

۳.از شنیدن اخبار تورم خسته شده‌اید؟ قبل از اینکه بهتر شود بدتر می‌شود

غیرقابل انکار است: مصرف کنندگان ایالات متحده (و رسانه‌های مالی) روی تورم متمرکز شده‌اند. نادیده گرفتن قیمت‌های بالای گاز و کمبودهای مرتبط با زنجیره تامین به‌ عنوان موردی «گذرا» در سال ۲۰۲۲ کارساز نخواهد بود. سیر تورم در سال ۲۰۲۲ داستان بزرگ‌تری خواهد بود، و اگر روند فعلی به زودی معکوس نشود، آشفتگی بازار بوجود خواهد آمد.

نرخ بهره بالاتر و تورم بالاتر، دستور العملی برای عقب نشینی وال استریت است. با این حال، ممکن است فرصت‌هایی را در بازار اوراق قرضه نشان دهد یا حتی اخبار خوبی را برای پس انداز کنندگان در قالب APY های بالاتر ارائه کند.

۹ موضوع مهم مرتبط با سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲

۴.راه‌حل‌های زنجیره‌ی تأمین

امروز هر بندر ایالات متحده را بررسی کنید حجم انبوهی از کانتینرهای حمل و نقل را خواهید دید که منتظر تخلیه یا پر شدن مجدد با کالا هستند. این تنها یک نکته است که چالش زنجیره تامین دیگر شبیه یک مشکل کوتاه مدت نیست.

ممکن است مشکلات زنجیره‌ی تأمین در درازمدت نتیجه خوبی داشته باشد. آمریکایی‌ها برای اولین بار پس از مدت‌ها، خِرد و مفاهیم امنیت ملی خرید و ساخت تقریباً همه محصولات ما در خارج از کشور را می‌فهمند و آن را زیر سؤال می‌برند که البته این خوب است.

اما در کوتاه‌مدت احتمالاً برای بازارها بد باشد حتی اگر همه‌گیری به خیروخوشی تمام شود، تا زمانی که زنجیره‌های تأمین هموار نشده و قفسه‌های فروشگاه‌ها را پر نگه ندارند، بهبودی تمام مدت وجود نخواهد داشت و گونه اومیکرون هم حل این مشکل را آسانتر نمی‌کند بلکه تضمین می‌کند که در سال ۲۰۲۲ باقی خواهد ماند.

۵. بهبودی، سخت می‌دانم

رشد سرسام‌آور تولید ناخالص داخلی (GDP) در سال ۲۰۲۱ اغلب در رسانه‌ها مورد توجه قرار نگرفته است. در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۱، اقتصاد ایالات ‌متحده ۶ درصد افزایش تولید ناخالص داخلی با نسبت سه‌ماهه را درحال تدارک داشت. این موضوع ناپایدار است و ما متوجه شدیم در سه‌ماهه سوم، رشد به ۲ در صد کاهش‌یافته است.

این نشانه اولیه‌ای بود که سود بازگشایی ممکن است آمده و رفته باشد. انتظار می رود در سه ماهه چهارم بهبودی حاصل شود، اما تصور کنید که سال ۲۰۲۲ با سطوح پایین رشد تولید ناخالص داخلی همراه شود، درست زمانی که فدرال رزرو واقعاً از تورم می‌ترسد. این می تواند ترکیبی خطرناک برای سهامداران باشد.

۹ موضوع مهم مرتبط با سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲

۶. بازار کار همچنان نابسامان

بهبود قابل‌توجه بازار کار یک داستان مهم در سال ۲۰۲۱ بود. تا نوامبر، بیکاری در ایالات‌متحده به ۲/۴ درصد کاهش یافت و همان‌طور که انتظار دارید بازار فشرده به افزایش دستمزدها کمک کرده است.

بااین‌حال، اعداد تصویری ناقص از بازار کار واقعی نشان می‌دهند. ایالات‌متحده هنوز ۲۲ میلیون شغلی را که در طول رکود حاصل از همه‌گیری ازدست‌داده بود، به دست نیاورده است و میلیون‌ها شغل از جایی که مسیر بازار کار پیش از همه‌گیری داشت فاصله دارد.

پس چرا این‌قدر بیکاری کم است؟ بسیاری از این شکاف را می‌توان، به زنانی نسبت داد که در تلاش برای مراقبت از کودکان خود، مجبور به ترک بازار شده‌اند، به علاوه حضور بیش از حد آنها در صنایعی که در طول همه گیری شدیدترین آسیب را دیده‌اند.

رقابت شدید برای کارگران به شرکت‌هایی که هزینه‌های نیروی کار و چالش‌های کارکنان بالاتری دارند، آسیب رسانده است. این مسائل باید قبل از اینکه بازار کار به حالت عادی بازگردد، حل شود و تا آن زمان، این مشکل برای بسیاری از شرکت‌های دولتی باقی خواهد ماند.

۷. آیا سهام FANNG (غول‌های بزرگ فناوری) نفوذ خود را از دست‌ داده‌ است؟

اگر می‌خواهید نشانه‌‌ای مبتنی بر آهسته شدن بازار سهام در سال ۲۰۲۲ ببینید، به سهام FANNG نگاه کنید.

این نام مستعار توسط وال‌استریت برای پنج غول فناوری انتخاب شده است که برای سال‌ها نیروی محرکه بازار صعودی بوده‌اند ازجمله متا یا همان فیس‌بوک (FB) ساب، آمازون (AMZN)، اپل (AAPL)، نتفلیکس (NFLX) و خانواده گوگل (GOOGL). مایکروسافت (MSFT) گاهی اوقات جایگزین نتفلیکس می‌شود و مخفف به FAAMG تغییر پیدا می‌کند.

سال گذشته ما چرخش به خارج از FAANG را پیش‌بینی کردیم،‌ زیرا غول‌های فناوری در سال ۲۰۲۰ بسیار سریع پیش رفتند. کاشف به عمل آمد که ما فقط تا حدی درست پیش‌بینی کرده بودیم. مایکروسافت و گوگل در سال ۲۰۲۱ حتی بیشتر سود کردند (از بد ما)، در حالی که دستاوردهای گوگل و آمازون در سال ۲۰۲۱ عملاً در بازار گسترده‌تر کمتر بود.

در واقع بر اساس شاخص بزرگ متوسط مورنینگ استار در ایالات‌متحده در سال ۲۰۲۰ سهام FAANG تقریباً ۲۵ درصد از کل بازده بازار را تشکیل می‌داد این در حالی است که امسال تا اواخر نوامبر، سهام FAANG به‌سختی حتی ۳ درصد از بازده بازار را به خود اختصاص داد.

بنابراین، FAANG در سال ۲۰۲۱ شرط‌بندی بدی نبود اما به آن چیزی که واقعاً انتظار می‌رفت نزدیک شد. برخی تحلیل‌گران بر این اعتقادند که سرمایه‌گذاران در سال ۲۰۲۲ به دنبال بازدهی به‌جای دیگری بروند و با نام‌هایی مانند تسلا (TSLA) بیشتر از بازار سود ببرند. آیا می‌توانیم کالاهای اصلی مصرفی خسته‌کننده با بازده سود تقسیمی را به‌عنوان مکانی امن و راحت برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم درحالی‌که تورم ایجاد عدم اطمینان می‌کند؟

۹ موضوع مهم مرتبط با سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲

۸. تراشه‌ها کجا هستند؟

کمبود تراشه‌های کامپیوتری نه‌تنها بر سهام شرکت‌های فناوری تأثیر دارد بلکه بر همه سهام‌ها تأثیر خواهد داشت. در حال حاضر تمامی کالاهای مصرفی بادوام دارای یک تراشه کامپیوتری هستند بنابراین کمبود تراشه‌ها مشکل بزرگ‌تری نسبت به کمبود لپ‌تاپ‌هاست. پارکینگ دیترویت در حال حاضر مملو از خودروهای تقریباً تکمیل‌شده‌ای است که فقط منتظر تراشه‌های کامپیوتری کمیاب هستند که باید بر روی آن‌ها نصب شوند.

حتی یک پایان سریع همه‌گیری هم لزوماً به این مشکل زنجیره تأمین پایان نمی‌دهد. به‌عنوان‌مثال: تراشه‌های معروف به DSP که سیگنال‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کنند و برای تجهیزات صوتی از میکسرهای پادکست‌ها گرفته تا تلویزیون‌ها و تلفن همراه‌ها ضروری هستند با کمبود عرضه روبرو می‌باشند. آتش‌سوزی در یک کارخانه چینی در اواخر ۲۰۲۰ را مقصر این قضیه بدانید.

اینتل می‌گوید کمبود تراشه ممکن است تا ۲۰۲۳ ادامه داشته باشد. این ممکن است دلیل خوبی برای خرید سهام شرکت‌های تولید تراشه باشد اما ممکن است دلیل بهتری برای نگرانی از ثبات بیشتر نام‌های دلخواه مصرف‌کننده باشد.

۹.انتخابات میان‌دوره‌ای

شاید بزرگ‌ترین عدم اطمینان سال ۲۰۲۲ انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره باشد. جمهوری خواهان احتمالاً عملکرد خوبی خواهند داشت چون حزب مرتبط با ریاست جمهوری فعلی، کرسی‌های خود را در انتخابات میان‌دوره‌ای از دست می‌دهد. با این‌حال به نظر می‌رسد این دعواها بیش ازآنچه انتظار می‌رود حزبی باشد که حتی ممکن است منجر به اخبار غیرقابل‌پیش‌بینی، بی‌ثباتی یا حتی خشونت شود. این همان غافلگیری است که ممکن است سرمایه‌گذاران را بترساند.

همچنین این مورد جدیدی نیست که در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای اغلب سهام‌ها به‌ویژه زمانی که تغییر قدرت در واشنگتن پیش‌بینی می‌شود، سقوط کند. تحلیلی که توسط گرین بوش فایننشیال از بازده بازار سهام در سال‌های ۱۹۹۴، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ انجام شد در سه بار آخری که نهادهای کنگره تغییر حزب دادند یک هشدار واضح را ارائه می‌کند.

۹ موضوع مهم مرتبط با سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

این تحلیل نشان می‌دهد که: در تمامی این سه سال وقتی تغییر موضع قدرت مطرح بوده است یا در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای بوده‌ایم بازار سهام یا کاهشی بوده است یا ثابت مانده است. هرچند با این‌ وجود همه‌چیز ازدست نرفته است و در پایان هرکدام از این سه سال پس از انتخابات بازار رشد کرده است. در این مقاله ۹ موضوع مهم مرتبط با سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ را به صورت کامل بررسی کردیم.

در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و پیشنهادات خود را نسبت به مباحثی که مطرح کردیم با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

منابع:

https://www.forbes.com/advisor/investing/top-investing-trends-2022/

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *